Pierwszą wizytę poprzedza badanie funkcjonalne. Ma ono na celu ocenę stanu zdrowie, zlokalizowaniu przyczyny problemu oraz doboru indywidualnego planu leczenia, który może być modyfikowany w zależności od postępów terapii.
Terapia manualna jako praktyczna część medycyny zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu. Terapeuta ocenia wygląd i konsystencję tkanek miękkich, zakres i jakość ruchu elementów kostnych oraz charakter oporów występujących podczas przemieszczania poszczególnych struktur układu ruchu względem siebie. Dokładne badanie umożliwia dobranie indywidualnego i precyzyjnego leczenia, w zależności od schorzenia i stanu pacjenta. Wszystko to ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz uśmierzenie pojawiającego się bólu. Sam zabieg terapii manualnej może być bolesny, a dzięki odpowiednim pozycjom ułożeniowym pacjenta i specyficznym technikom manualnych (mobilizacje, manipulacje, techniki tkanek miękkich) osiąga się zamierzony efekt leczniczy.
Podczas terapii mogą być stosowane narzędzia fizjoterapeutyczne, np.: bańki, piny, aplikator wieloigłowy, twister, taśmy do flossingu, taśmy do kinesiotapingu, massage gun itp.
Jest to separacja osiowa powierzchni sąsiadujących ze sobą kręgów przy pomocy specjalnego pasa trakcyjnego.
To procedura stosowana w leczeniu i łagodzeniu objawów bólowych kręgosłupa związanych z chorobami krążków międzykręgowych oraz dysfunkcjami struktur kręgosłupa takich jak stawy międzykręgowe oraz więzadła.
Celem zabiegu jest zmniejszenie objawów bólowych lub/i zmniejszenie objawów promieniowania w kończynie dolnej.
Efektem mechanicznym jest:
- zmniejszenie ciśnienia śróddyskowego
- zmniejszenie kompresji
- zwiększenie przestrzeni miedzykregowej
- zmniejszenie protuzji/prolapsji
- zwiększenie światła kanału kręgowego
- zwiększenie światła otworów miedzykregowych
Efekty neurologiczne:
- stymulacja mechanoreceptorów w obrębie torebki stawowej stawów kręgosłupa i pierscienia włóknistego
Trakcja mechaniczna zawsze jest poprzedzona badaniem fizjoterapeutycznym, które pozwoli stwierdzić czy jest to odpowiednia metoda leczenia u danej osoby.
SIS (Super Indukcyjna Stymulacja) to innowacyjna technologia wykorzystująca pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności, które pozytywnie oddziałuje na ludzką tkankę. SIS działa przeciwbólowo i regeneracyjnie. Wywołuje miostymulację, miorelaksację, mobilizację stawów, wpływa na poprawę oddychania oraz przyspiesza gojenie złamań.
Najczęstsze wskazania:
zespoły bólowe ostre, podostre i przewlekłe
przepukliny krążka międzykręgowego (dyskopatia)
ból kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego
zespoły bólowe barku
łokieć tenisisty/golfisty
zespół cieśni nadgarstka
kolano skoczka
przeciążenia mięśniowo - stawowe
zapalenie rozcięgna podeszwowego
ostroga piętowa
nerwobóle, neuropatie, regeneracja nerwu
relaksacja mięśni, bóle, skurcze mięśni
urazy i kontuzje sportowe
zapalenie ścięgien i kaletek maziowych
Fale uderzeniowe są akustycznymi falami ciśnienia przenoszącymi energię w bolące miejsca. Dzięki nim następują procesy leczenia i regeneracji. Fala ciśnienia jest generowana przy pomocy pocisku rozpędzanego przez skompresowane powietrze, które jest z kolei wytwarzane przez sterowany elektronicznie kompresor balistyczno-ciśnieniowy. Wykorzystując elastyczne cechy uderzenia energia kinetyczna pocisku jest przenoszona do przekaźnika aplikatora i następnie, przez ten przekaźnik, do ciała pacjenta.
Najczęstsze wskazania:
ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy
ból ścięgna Achillesa
zespół mięśnia piszczelowego przedniego
ból więzadła rzepki (kolano skoczka)
ból w ścięgnach mięśnia dwugłowego uda
zespół pasma biodrowo-piszczelowego
ból w okolicy pachwiny
bóle stawów barkowych ze zwapnieniami lub bez / wapniejące zapalenie ścięgien stawu barkowego
zapalenie nadkłykcia kości ramiennej (łokieć tenisity, łokieć golfisty)
wyrośla kostne w drobnych stawach dłoni w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów 1 stopnia
ból po wewnętrznej stronie nadgarstka
przewlekłe entezopatie
punkty spustowe
To rodzaj ćwiczeń, których celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni oraz poprawy funkcjonawania dysfunkcyjnych struktur. Polega na imitowaniu ruchów, które wykonujemy na co dzień przy zwykłych czynnościach. Ma na celu naukę prawidłowych wzorców ruchowych, naukę radzenia sobie z bólem, przywrócenie utraconej funkcji oraz budowanie świadomości własnego ciała. Jest świetnym uzupełnieniem terapii manualnej podczas procesu rehabilitacji.
Popularna metoda wśród sportowców jak również pacjentów po urazach mięśniowo-stawowych oraz z obrzękami. Działanie jest uzależnione od sposobu i rodzaju aplikacji. Odpowiednio naklejona aplikacja może wywołać efekt przeciwobrzękowy, może zmniejszyć napięcie mięśniowe mięśni przykręgosłupowych bardzo często wywołujących ból w obrębie kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Doskonale sprawdza się u sportowców i osób aktywnych fizycznie po kontuzjach mięśniowo - stawowych.
Funkcje tapingu
ochrona/wspomaganie funkcji więzadeł
poprawa priopriocepcji
poprawa/umożliwienie danej funkcji ruchowej
wyłączenie zagrożonych/patologicznych kierunków w danym stawie
informacje o rzeczywistej roli danej struktury w łańcuchu patologicznym
ochrona przyczepów mięśniowych
Polega na ręcznej mechanicznej stymulacji tkanek organizmu bezpośrednio przez skórę poprzez wykorzystanie technik tkanek miękkich. Ma za zadanie zwiększyć dopływ krwi do opracowywanej okolicy ciała, a w konsekwencji przyspieszyć jej przebieg leczenia. Taki masaż leczniczy może dotyczyć każdej części ciała objętej dysfunkcją. Jest świetnym uzupełnienie prowadzonej terapii manualnej. Można go również stosować w celach profilaktycznych, np. profilaktyki bólów kręgosłupa.
Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego wykonywanego w celu pobudzenia krążenia chłonki (inaczej limfy). Główne wskazania do wykonania masażu limfatycznego to zastoje limfatyczne, obrzęki powstałe na skutek operacji.
Elektroterapia
Laseroterapia
UD/Fonoforeza
Magnetoterapia